- Reklama -aktuálně

Kdy je nejvhodnější doba k mateřství

Dnes, kdy mladí lidé potřebují zajistit pro svou budoucí rodinu zázemí v podobě samostatného bydlení a mít jakou takovou ekonomickou jistotu, se první těhotenství odkládá daleko za dobu, kdy se matkami stávaly naše mámy.

Mít po boku toho pravého někdy k rozhodnutí, zda se stát matkou nestačí.

Ideální věk
Ale věk rodičky zůstává důležitým faktorem iz pohledu lékaře.

„Věk je při těhotenství velmi důležitý faktor. O ideálním věku na mateřství se neustále vedou živé odborné i laické diskuse. Z lékařského pohledu je každý extrém špatný. Ideální by bylo, kdyby žena měla první dítě do pětadvaceti let, ale ne před dvacátým rokem života. Těhotenství i porod před 18. rokem života se vůbec nedoporučuje,“ říká MUDr. Andrej Havalda z 1. gynekologicko – porodnické kliniky v Bratislavě. Nízký věk prvorodičky více ohrožuje zdraví dítěte než zdraví matky.

Plodnost ženy v průběhu jejího života klesá. „Nejvyšší je kolem 20. roku života a po 45. roce už málokterá spontánně otěhotní. Všechno je však individuální. I když v přírodě žádné ostré hranice neexistují, gynekologové označují těhotenství po 35. roce života za rizikové. Ve srovnání s předchozími desetiletími se dnes ženy dožívají vyššího věku, většina už nemusí těžko fyzicky pracovat, je jim dostupná zdravotnická péče, všechny mají možnost chodit na preventivní prohlídky a do těhotenských poraden,“ říká lékař.
Problémem je otěhotnět
Věková hranice rodiček se posouvá směrem nahoru. Těhotenství po 30. roce není žádnou výjimkou. Z pohledu odborníka ani třicátnice nejsou jako prvorodičky ohroženy ve větší míře oproti mladším matkám.

S věkem souvisí spíše jiný problém – po třicítce stoupá riziko výskytu problémů s otěhotněním a postupně s věkem rodičky přibývají další: spontánní potraty, genetické poškození plodu, těhotenská cukrovka, preeklampsie (onemocnění projevující se zvýšeným krevním tlakem nad 140/90) a nižší porodní hmotnost děťátka. V případě starších matek – prvorodiček stoupá i pravděpodobnost císařského řezu.

S přibývajícími léty však přibývají zdravotní problémy, které zdánlivě s těhotenstvím nesouvisí. Po překročení ideálního věku na těhotenství hrozí vyšší riziko výskytu svalových nádorů dělohy, vysokého tlaku, výskytu onemocnění ledvin či zhoršování již existujícího onemocnění. Civilizační onemocnění ohrožují těhotnost stejně jako ji ohrožuje jejich medikamentózní léčba. Z tohoto pohledu je vhodnější mít dítě ve spodní části věkového rozpětí, uváděného MUDr. Havaldem a průběh těhotenství konzultovat nejen s gynekologem, ale is příslušným odborníkem.
Ideální rozdíl
„Vícenásobný porod je pro ženu z biologického hlediska výhodný. Napomáhá prevenci rakoviny prsní žlázy, dělohy a vaječníků. Nicméně tato ochrana se stoupajícím věkem klesá. Na druhé straně každá těhotnost představuje velkou zátěž organismu rodičky, proto při rozumném zvážení by počet porodů neměl překročit 4 dětí,“ vysvětluje MUDr. Havalda. Podle něj je ale obtížné stanovit ideální rozdíl mezi jednotlivými těhotenstvími.

„Svou roli hraje celkový fyzický a psychický stav budoucí maminky, její předchozí těhotenství, komplikace během něj, věk rodičky a jejího partnera. Těhotenství je fyzicky velmi náročné již v prvních týdnech po oplodnění. Proto dostatečně dlouhou dobu potřebnou k regeneraci organismu po 1. těhotenství je dobře dodržet. Jinak hrozí riziko spontánního potratu, předčasného porodu, porod dítěte s nižší porodní hmotností a další komplikace. Více klinických studií se shoduje, že ideální interval mezi dvěma porody je minimálně 24 měsíců,“ říká gynekolog.

Matkou v každém věku?
Z médií jsou známy oba extrémy – příliš mladé matky i matky – důchodkyně. Jak své (budoucí) mateřství vnímají naše čtenářky?

Emílie (32)
Mám dvě děti – starší dceru a mladšího syna. Dcera byla neplánované dítě – matkou jsem se stala jako dvacetiletá. Před otěhotněním jsem neměla žádné zdravotní problémy, ty se vyskytly až před porodem. Podobně to bylo iu syna. Teď mám několik zdravotních problémů, pravidelně beru léky, takže další těhotenství by bylo asi kvůli mému zdravotnímu stavu komplikované. Podle mě má věk velký vliv na těhotnost, ale pak už je to jedno. Mladá maminka může být stejně dobrá jako starší a naopak.

Daniela (34)
Jsem na mateřské dovolené s prvním dítětem. Když jsem byla mladší, necítila jsem se to, abych se stala mámou. Když jsem si našla stálého partnera, moc jsme chtěli mít dítě, ale dost dlouhou dobu se nám nedařilo. Těhotenství nakonec probíhalo zcela bezproblémově, jen po porodu se zhoršily mé zdravotní problémy s křečovými žilami. Určitě bych chtěla mít další dítě, nemám pocit, že bych na to byla stará.

Lucie (27)
Jsem vdaná, žiji ve stabilním vztahu, ale dítě ještě nemáme a zatím ho ani neplánujeme. Nevím o žádných zdravotních problémech, které by nám s manželem bránily založit si rodinu, před mateřstvím máme však oba velký respekt. Racionálně bych byla ráda, kdybych měla dítě do třicítky, ale biologické hodiny se mi ještě neozvaly, takže otázku rodiny nijak nesilím.


Redakce radí: Každý rodič dbá o blaho svého dítěte, inspirujte se trendy v péči o děti


Další články autora

Comments

- Komerční sdělení-PR články

Nejnovější články